I když se to některým nelíbí, pravda je, že Česká republika je často spojována s velkým pitím alkoholu. A je to v podstatě pravda. Jen si vezměte, kolik piva se u nás za rok vypije. Abstinenti jsou u nás v menšině a každá společenská akce je spojována s pitím alkoholu, i kdyby jen v rámci přípitku. A nějaký ten panák padne snad v každé společnosti.
Jaký je ten nejoblíbenější alkohol u nás?
Slivovice
Slivovice, čirá pálenka, která je velmi oblíbená nejen u nás, ale po celém Balkánu. Každá země ji má pojmenovanou trochu jinak a případně se i vyrábí z jiného ovoce. Naše tradiční slivovice se ale vyrábí z švestek. Má vysoký obsah alkoholu a musíte s ní proto poněkud opatrněji.
Víno z Pálavy
Pálava je kraj, který je známý pro pěstování hroznů a vyrábění Vína. Pálava je také přímo odrůda vinné révy, který vznikl zkřížením Tramínu a Mülleru. Vyskytuje se jen v Česku a na Slovensku. Vína z Pálavy jsou typická pro jemně sladkou chuť s dobře vyváženou kyselostí. Ucítíte v nich jemné ovocné tóny i kořeněné tóny.
Tuzemák
Máte rádi rum? Tak ten český se jmenuje tuzemák. Není to tak úplně rum, původně byl vytvořen jako náhrada za karibský rum, a vynalezen byl už v 19. století. Jeho obvyklá destilace probíhá z brambor a cukrové řepy, k tomu je pak dodána rumová esence. Nejprve nesl označení tuzemský rum, dnes tento název pro tento nápoj není povolen, protože se nevyrábí z cukrové třtiny. Je také oblíbenou přísadou při pečení vánočního cukroví.
Pilsner
Co by to byl za seznam oblíbeného českého alkoholu, kdybychom tu nezmínili pivo. Za jedno z nejoblíbenější můžeme považovat Pilsner, který se vyrábí v Plzni. Má dlouholetou tradici, již od 19. století, ale přesto je v odvětví moderního pivovarnictví velmi mladá. Původní receptura se vyráběla ze světlého ječmene, který se sbíral na Moravě a z chmelu, který se sbíral zase v Žatci.