Velkému kusu textilie říkáme plachta. Nezáleží na tvaru, může to být kruh, čtverec, obdélník nebo trojúhelník, všechno je to plachta. Největší plachty najdeme na plachetnici. Plachtou se nasměřuje vítr, který plachetnici pohání. Při bezvětří to není ideální pohon, ale majitelé plachetnic s tím počítají a mívají přídavný motor, aby se bezpečně mohli vrátili do přístavu. Běžnějším využitím plachet je ochrana našeho majetku nebo nás. Plachtu využívají rybáři jako celtu, jako pogumovanou textilii, pod kterou se mohou ukrýt v případě nečekaného deště. A ti, co milují spánek v přírodě, jen tak pod hvězdami, také využijí celtu, např. proti ranní rose.
Plachtu používají řidiči u svých automobilů. Jednak při parkování na žhavém slunci mohou roztáhnout plachtu, folii, uvnitř auta před čelní sklo a zabránit tak rozžhavení volantu a přístrojové desky. V zimě pak překrytím čelního skla zvenčí zabrání plachta vzniku námrazy či nasněžení na čelní sklo, které byste jinak museli ráno dlouho odmrazovat a oškrabávat.
Plachtou také můžeme zakrývat věci na naší zahradě. Zahradní nábytek proti nepřízni počasí, ale třeba i bazén. Solární plachta https://www.chlorito.cz/solarni-plachty-na-bazeny/ na bazén je praktická, protože nejen zabraňuje nečistotám dostat se do bazénu, jako je listí a větve z okolních stromů, ale také udržuje teplotu v bazénu, který se přes den vyhřeje a v noci by se zbytečně ochladil.
Plachtou nazývala moje babička prostěradlo a na Slovensku se skutečně prostěradlu říká plachta. A víte, čemu se ještě říká plachty? No přece odstávajícím uším! Děti s odstávajícími ušima jsou středem posměchu svých spolužáků, ale můžeme je uklidnit. Odstávající uši se dají lehce operovat a „přitáhnout“ je k hlavě. Slovo plachta může mít mnoho výrazů. Určitě se vám vybaví nějaké další. Tak o těch si povíme třeba příště.