Pitný režim
Že máme dodržovat pitný režim, víme všichni, již malým dětem je vštěpována tato zásada správné životosprávy, navíc naše tělo není vybaveno reflexem žízně náhodou, ostatně, zvířata v přírodě také nechodí po lese s kalkulačkou, aby si měřila, kolik vody ještě musí vypít.
S pitným režimem to však není snadné v oblastech, kde slunce rozpaluje zemský povrch do ruda, a kde je voda cennější, než cokoliv jiného. Taková oáza v poušti je vyvažována zlatem, v tomto prostředí má také cena zlata pouze relativní hodnotu. Uvědomíte si to například i na dovolené na Kanárských ostrovech, kde je pitná voda v obchodní síti dokonce dražší, než krabicové víno.
Dvě třetiny povrchu planety
Stejně jako lidské tělo, je životodárná tekutina zastoupena na povrchu planety podobným poměrem vůči pevnému skupenství. Dvě třetiny plochy tvoří moře, oceány, jezera, rybníky a říční toky. A my lidé tak můžeme pozorovat rozličné životní formy nejen na souši a ve vzduchu, které jsou nám přirozené, ale i pod hladinou.
Vodní sporty
Vodní pólo, windsurfing, jachting, plavání, veslování, kanoistika, skoky do vody, synchronizované plavání, potápění, vodní lyže, o to vše bychom byli ochuzeni a svět by byl jen vyprahlou pustinou. Dovolenou bychom netrávili u moře, nikdo by se v něm nekoupal, vodáci by nesjížděli Berounku, Michael Phelps by nebyl světovým rekordmanem, v Třeboni byste nemohli obdivovat dům Jakuba Krčína z Jelčan a na Vánoce byste se na štědrovečerním stole museli spokojit s vysušenou krůtou.
Hygiena
Jak by náš život vypadal, kdybychom se nemohli umýt po použití toalety, před jídlem, po sportovních aktivitách, ale i v případě, kdy jsme upoutáni na lůžko, si jen stěží dovedeme představit. Zpočátku by nás provázel nesnesitelný zápach a na závěr bychom podlehli infekčním chorobám. Nedostatek kvalitního vodního zdroje a problém s odpady a kanalizací byl typický pro středověk a jistě není náhoda, že se právě v této době masově mezi lidmi šířily smrtící epidemie.